Kelebek Vadisi’nden çıkarak ulaştığınız, denizin en güzel tonlarını görebileceğiniz Kabak Koyu’nda bulunan Faralya Köyü, Muğla’nın Fethiye ilçesine bağlı bir köydür. Fethiye’ye 20 km, Ölüdeniz’e 15 km. uzaklıkta yer alır.

Ölüdeniz Faralya, yemyeşil kızılçam ormanları ve mavinin yüzlerce tonu iç içe geçtiği muhteşem bir tatil beldesi. Sit alanı kapsamında bulunan beldede birçok tarihi eser var. Roma ve Likya dönemine ait birçok kalıntı görebilirsiniz. Ayrıca dünya çapında önemli en eski yürüyüş noktalarından biri olan Tarihi Likya Yolu’na da oldukça yakın.

Faralya, Fethiye’nin eşsiz güzellikteki tatil noktalarından biri. Kabak Koyu, Kelebekler Vadisi ve Ölüdeniz’e yakınlığından dolayı da özellikle yaz mevsiminde çok tercih edilen tatil beldelerinden.

Her yıl pek çok turisti ağırlayan Faralya’da büyüklü küçüklü pek çok konaklama tesisi mevcut. Faralya otellerinde konaklarken bölgedeki bulunan tüm koyları ziyaret etmeniz, yürüyüş yollarına ulaşmanız ve farklı tatil beldelerine günü birlik ziyaretler düzenlemeniz oldukça kolay.