Kız kumu - Marmaris efsanesi neymiş bir bakalım mı 

Eski zamanlarda, civarın kralının kızı ile bir balıkçı, birbirlerine aşık olmuş. Kral baba, bunu zaman içerisinde öğrenir ve bir gece takip ettirir kızını. Balıkçı, denizden geliyormuş, kız kumsalda onu bekliyormuş, bulunduğu yeri ışıkla işaret ediyormuş delikanlıya.
Kral, bir gece askerlerine kızını yakalamalarını ve kumsalda ışıkla balıkçıya işaret göndermelerini emreder. Delikanlı, ışığı görünce atlar kayığına ve kürek çeker bir manga askerin üzerine doğru. Kız, askerlerin elinden kurtulur ve koşmaya başlar sevdiğini kurtarabilmek için; ama koyun tâ öbür ucuna yetişmesi imkansızdır. Ama sevda bu; kural falan dinlemez. Kız atmış kendini sulara. İşte o anda bir mucize gerçekleşir! Kızın adım attığı her yer kumsala dönüşürken peşinden koşan askerler bastıkça denize gömülürler onca ağırlıkla. Kız, kayığa kadar koşar. Ancak bir okçu, tam o anda delikanlıyı hedefleyip salmış okunu. Kız ile delikanlı, birbirlerine sarılmışlardır bile ve ok gelip kızı vurmuş. Derler ki; o kumlar, kızın kanı denize karışınca kırmızıya boyanmış. Delikanlıysa kızı aldığı gibi gitmiş, sonrasını ne gören vardır ne de duyan!

Datça - Marmaris Programımızda Kız Kum’unu gezip görmek için linke tıklayınız; https://www.silleturizm.com.tr/…/son-dakika…/datca-marmaris/