Rezervasyon Durumu Sorgula
Üye Girişi

GAP TURU ( MARDİN - ŞANLIURFA - GAZİANTEP - HATAY )

LOKASYON:
TUR KAPASİTESİ:
9
TARİHLER:
12/07/2022 16/07/2022
BAŞLANGIÇ FİYATI:
2500 ₺
3 Gece 4 Gün / Kurban Bayramı
2500 ₺

( MARDİN - ŞANLIURFA - GAZİANTEP - HATAY )

20:00 Anıt Meydanı Devlet Tiyatrosu Önü

1.Gün : Mardin - Kasimiye Medresesi - Deyrülzafaran Manastırı - Abbaralar - Tarihi Sokaklar - Çarşılar - Camiler - Kiliseler - Ptt Evi(Şahtana Evi)

Gece yolculuğumuzun ardından sabah saatlerinde Mardin'e ulaşıyoruz. Müze kent Mardin’de alacağımız serbest kahvaltı sonrası turumuza uzunca bir dönem dünyadaki tüm Süryanilerin merkezi sayılan Deyrülzafaran Manastırını gezerek başlıyoruz. Kilise, Tıp Okulu, Sin Tapınağı, Vaftizhane ve “Kutsalların Kutsalı” anlamına gelen Kuduşkudşin (Patriklerin Mezarlığı) bölümünü de gördükten sonra, Artuklu mimarisinin başyapıtlarından Kasımiye Medresesi var sırada bu muhteşem yapıyı rehberimizden dinliyoruz ve Mezopotamya Ovası'nın muhteşem görüntüsünü seyrettikten sonra Öğlen yemeğinde bölge mutfağının, en gözde yemeklerinden yeme şansınız olacak. Yemekten sonra Mardin sokaklarında gezmeye başlıyoruz. Süryani, Keldani, Yezidi, Arap, Türk kültürlerinin yıllar içinde oluşturduğu mimari sentezi yaya olarak keşfe başlıyoruz.Yürüyüşümüz sırasında zaman zaman ana caddeyi, bazen dar sokakları ve abbaraları kullanacağız. Ulu Cami Mahallesi, Abbaralar, Şehidiye Cami, PTT Evi (Şahtana Evi) gezileri sırasında kendinizi başka bir dünyada bulacaksınız. Verilen serbest zamanda sonrasında konaklama ve akşam yemeği otelimizde.

2.Gün : Göbeklitepe - Balıklı Göl - Ayn Zeliha Gölü - Hz. İbrahim Mağarası - Urfa Çarşısı - Hz. Eyüp Cami ve Kuyusu- Harran Konik Evleri - Ulucami

Otelde alacağımız kahvaltı sonrası Şanlıurfa’ya hareket ediyoruz. Arkeolojinin göz bebeği 12 bin yıllık Göbeklitepe Tapınağı’na doğru yola çıkıyoruz. Cilalı Taş Devrinden kalma Göbeklitepe, dünyanın bilinen en eski dini yapılarından oluşuyor. Göbeklitepe bu zamana kadar bilinen en eski yapıt ve tapınaktan 7500 yıl daha eskiye ait. Göbeklitepe'nin keşfine kadar bilinen en eski tapınak ise Malta'da bulunmakta ve 5000 yaşında. Ayrıca Stonehenge'den 7000, Mısır piramitlerinden ise 7500 yıl daha yaşlı. Arkeologlar boyları 3 ile 6 metre arasında değişen T biçimindeki sütunların stilize edilmiş insan figürleri olduklarını düşünüyorlar. Sütunlar üzerine yansıtılan diğer figürlerden farklı olarak aşağı doğru iner şekilde tasvir edilen 3 boyutlu aslan kabartması dikkat çekiyor. İnsanlık tarihi hakkında bildiklerimizi yeniden düşünmemizi sağlayacak bu gezi sonrasında Hz. İbrahim Peygamberin ateşe atıldığı yer olarak bilinen Halil-ül Rahman Göl’ü yani Balıklı Göl’den başlıyoruz. Burada Hz. İbrahim Peygamber’in hayatı hakkında yapılan anlatımlar sonrası yürüyerek bu sefer bir başka göl olan Ayn-ı Zeliha Gölü’ne ulaşıyoruz. Daha sonrasında Hz. İbrahim Peygamberin doğduğu mağarayı ziyaret ederek dualarımızı ediyoruz. Sonrasında (öğle yemeği için serbest zaman) Urfa çarşısında demirciler, bakırcılar, yemeniciler, baharatçılar çarşılarını gezerek poşu, şalvar, isot, salça, biber, bakır gibi yöreye özgü ürünleri alma imkanımız olacak. Ardından Peygamber olan Hz. Eyüp Peygamber’in ayağını vurarak yerden çıkarttığı şifalı suyu görmek ve her türlü hastalığa iyi geldiği bilinen bu sudan içmek için Hz. Eyüp Camii’ne gidiyoruz. Edilen duaların ardından ülkemizin en büyük ovalarından biri olan Harran Ovası’na doğru hareket ediyoruz. Bereketli toprakların arasından geçerek Harran şehrine ulaşıyoruz. Tevrat' ta ismi geçen ve “Yolların Kesiştiği Yer” anlamına gelen Harranu kelimesinden türeyen Harran'daki ilk durağımız, en eski yerleşim yeri olan ve halen kazı çalışmalarının sürdüğü Höyük bölümüne devam ediyoruz. Ardından ulaşacağımız Ulucami kalıntıları aynı zamanda dünyanın en eski üniversitelerinden biri olan Harran Üniversitesinin kalıntılarına işaret ediyor. Daha sonrasında eski Harran yaşantısını görmek ve yöre insanıyla sohbet edip Mırralarımızı içmek için, kerpiçten yapılmış Harran evlerine ulaşıyoruz. Burada yöresel elbiseleri giyerek fotoğraflar çekildikten sonra Harran'dan ayrılarak, otelimize geçiyoruz. Konaklama otelimizde

3.Gün : Gaziantep - Kelaynaklar - Birecik – Halfeti – Bey Mahallesi - Bakırcılar Çarşısı

Sabah otelde alınan kahvaltı sonrasında Siyah Gül denince aklımıza ilk gelen ve yakın zamanda Fırat Nehri üzerinde kurulan Birecik Barajının suları altında kalan Halfetiyi geziyoruz. Daha sonra Teknemize binerek Baraj Gölü üzerinde yapacağımız gezi sırasında Rum Kale ve sular altında kalan köyleri görüyoruz. Ardından Kelaynakları ile ünlü Birecik'e varıyoruz. Burada Kelaynak koruma çiftliğini gördükten sonra, ülkemizin en bereketli ovalarından olan Çukurovayı Batıdan Doğuya doğru kat ederek, gelişmişliği ve modernliğini doğulu kimliğiyle başarıyla sentezlemiş olan Gaziantep, Kurtuluş Savaşı yıllarındaki kahramanca mücadelesi ve kazanmış olduğu İstiklal Madalyasıyla, muhteşem lezzetli mutfağıyla, birbirinden güzel “butik” tarihi ve turistik eserleri, fıstığı-baklavası-katmeri ve kebaplarıyla sizleri baştan çıkarmaya çoktan hazırlandı! Antep gezimize ilk olarak tarihi Bey Mahallesi ile başlıyoruz. Buradaki tarihi sokaklarda gezerken tarihi Antep evlerinin taş ve ahşap işçiliğinin, kuş saraylarının naif hallerini görüntüledikten sonra yorgunluğumuzu biraz dindirmek ve nefes alabilmek için taş konaklardan birinde mola veriyoruz. Bu molayı daha da keyifli hale getiren zahter çayı ve menengiç kahvemizi içtikten sonra (öğle yemeği için serbest zaman) Gaziantep mutfağının en leziz yemeklerini yiyerek, gezimize devam ediyoruz. Eski şehirde yapacağımız yürüyüş turunda, şehrin merkezini oluşturan pek çok tarihi Han, cami ve çarşıyı görerek Bakırcılar Çarşısı'na ulaşıyoruz. Alışveriş için verilen serbest zamanın ardından konaklama ve akşam yemeği otelimizde.

4.Gün : Hatay - St. Piere Kilisesi-Antakya Mozaik Müzesi-Habibineccar Camii

Kahvaltımız sonrası hareketle, keyifli yolculuğumuz sonrası Hatay'a varıyoruz. Hatay- Antakya'daki ilk durağımız dünyanın ilk kilisesi ve hac mekanlarından birisi olan St. Piere Kilisesi’ne (eğer açık ise) varıyoruz. Kilisenin gezilmesinden sonra Roma mimarisinin vazgeçilmez öğesi mozaiklerin sergilendiği dünyanın 2. büyük mozaik müzesi olma unvanına sahip Antakya Mozaik Müzesini gezmeye başlıyoruz. Gezi sonrası verilen serbest zaman içerisinde dileyen misafirlerimizle Habibineccar Camii ve Uzun Çarşı gezisi yapılacak. Sonrasında dileyen misafirlerimiz otantik kafeler de oturarak bölgenin keyfini çıkarabilirler, dileyenler ise serbest alışveriş yapabilirler. Serbest zaman sonrası dönüş için yola koyularak akşam geç saatlerde Konya'ya ulaşarak bir başka SİLLE TURİZM organizasyonunda buluşmak dileği ile vedalaşıyoruz.

2 Yetişkinin yanında konaklamak kaydıyla(3-6) Yaş : 1500.00 TL
2 Yetişkinin yanında konaklamak kaydıyla(7-12) Yaş : 2200.00 TL

Ücrete Dahil Olan Hizmetlerimiz

 • Ulaşım
 • 3 Gece  Otel Konaklaması 
 • 3 Kahvaltı
 • 2 Akşam yemeği
 • Profesyonel Rehberlik
 • Acente Refakati
 • Araç İçi Su İkramı
 • Zorunlu Seyahat Sigortası

Ücrete Dahil Olmayan Hizmetlerimiz

 • Tüm Öğle Yemekleri
 • Sıra Gecesi
 • İlk kahvaltı
 • Halfeti Tekne Turu
 • Müze ve Ören Yeri Giriş Ücretleri

DİKKAT: Tur sirküsü yayımlandığı 19.05.2022 tarihinde geçerlidir. Aynı tura ait, daha sonraki bir tarihte yayımlanacak tur sirküsü bir öncekini geçersiz kılar.

Konaklamalı Kültür Gezilerinde İptal Koşulları

** Tur tarihinden 14 gün öncesine kadar yapılacak iptallerde gezi ücreti bir başka gezi için saklanır veya iade edilir.
** Tur tarihinden 14 günden az kala yapılacak iptallerde ücret iadesi yapılmaz.

Genel Uyarılar ve Notlar

Rezervasyon esnasında kesinlikle koltuk numarası sözü ve garantisi verilemez.

Rehber gerekli gördüğü takdirde, tüm programı gerçekleştirmek kaydı ile zamanlama ve program akışı konusunda değişiklik yapma hakkına sahiptir.

Mücbir sebeplerden (hava, yol, ziyaret yerlerindeki yoğunluk vb.) ve ya misafirlerimizin rehberimizin verdiği zamanlamalara uymamaları sebebiyle tur programımızda yazdığı halde gezilemeyen yerlerden acentamız kesinlikle sorumlu değildir.

Turlarımızda katılımcı sayısına göre araç çıkartılmaktadır.

Programda belirtilen oteller standartları ve mevkileri bakımından aynı olmak kaydı ile değiştirilebilir.

YUKARIDA YAZILI OLAN TUR PROGRAMI, SİLLE TURİZM TARAFINDAN ÖZGÜN OLARAK YAZILIP, HAZIRLANMIŞTIR. HERHANGİ BİR ŞEKİLDE, PROGRAMIN KOPYALANMASI, YAYINLANMASI YASAKTIR. TÜM HAKLARI SİLLE TURİZM'E AİTTİR.